Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej w Starachowicach
MOGKiK jako placówka specjalistyczna zajmuje się korekcją zaburzeń statyki ciała i wszystkich rodzajów wad (skoliozy, plecy okrągłe, plecy płaskie, plecy wklęsłe, plecy okrągło-wklęsłe, wady kolan, stóp, asymetrie miednicy i kończyn na podłożu czynnościowym). Zajęcia gimnastyki korekcyjnej prowadzone są przez wyspecjalizowaną kadrę pedagogiczną, którą stanowią nauczyciele ze specjalizacją gimnastyka korekcyjna i fizjoterapeuci z przygotowaniem pedagogicznym. Nasi nauczyciele stale podnoszą swoje kwalifikacje, poprzez udział w różnych konferencjach i szkoleniach specjalistycznych, na których poznają nowoczesne metody stosowane w korekcji wad postawy, a w szczególności korekcji skoliz. Pod koniec ubiegłego roku szkolnego i w wakacje w ramach doskonalenia zawodowego dwoje nauczycieli MOGKiK (mgr Izabela Linek i mgr Joanna Ożóg) odbyło w Warszawie szkolenia z metody PNF.
Więcej o szczegółach metody PNF można przeczytać poniżej:
Metoda PNF (Prorioceptive Neuromuscular Facilitation), czyli–torowanie nerwowo-mięśniowe- jest jedną z uznanych i coraz częściej stosowanych metod leczenia zachowawczego skolioz.
Jest to metoda fizjoterapeutyczna polegająca na przywracaniu prawidłowych wzorców ruchowych zaburzonych w wyniku urazu lub choroby. Stosuje się w niej ruchy naturalne, przebiegające trójpłaszczyznowo i zbliżone do czynności dnia codziennego. Jest metodą przyjazną dla pacjenta, w pełni bezbolesną i kładącą nacisk na poprawienie funkcji motorycznej. Fizjoterapeuta ćwiczy z pacjentem stosując techniki stabilizujące, rozluźniające, przeciwbólowe oraz wspomagające ruch i koordynację. Metoda PNF opiera się o dogłębną analizę problemu chorego co pozwala na ukierunkowane i efektywne oddziaływanie. Wykorzystuje silne odcinki ciała i umiejętności pacjenta oraz aktywizuje go do współuczestnictwa w planowaniu terapii i kontynuacji ćwiczeń w domu.
Analiza parametrów skrzywienia kręgosłupa zachodzącego w trzech płaszczyznach i wybór odpowiednich wzorców ruchowych kończyn górnych, dolnych, wzorców łopatek, miednicy, głowy lub tułowia, pozwala na uzyskanie korekcji kręgosłupa w przestrzeni w trzech płaszczyznach. Bogaty warsztat zasad, technik i dokładna analiza funkcjonalna zaburzenia dają możliwość zastosowania indywidualnej terapii dostosowanej ściśle do potrzeb dziecka ze skoliozą.